• خانه
  • راهکارها
  • راهکارهای موضوعی
  • تحلیل کلان‌داده‌ها

تحلیل کلان‌داده‌ها


با ورود به عصر اطلاعات و ارتباطات و گسترش استفاده از داده‌ها به عنوان سرمایه‌های اصلی در حرکت‌های علمی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و توسعه مشارکت افراد در جهان ارتباطات شبکه ای در دنیا، دغدغه‌ای بروز پیدا کرد که از جنس همین داده‌هایی است که همه روز و با سرعت غیرقابل تصور در دنیا و در عرصه‌های مختلف فناوری اطلاعات تولید می‌شود. چگونه چنین حجم بزرگ و متنوعی از داده‌ها و اطلاعات را با توجه به ساختارهایی که در فضای فناوری اطلاعات وجود دارد، مدیریت، کنترل و پردازش کنیم و از آنها در جهت بهبود ساختارها و سودآوری بیشتر بهره بجوییم؟

از سال ۲۰۱۲ به بعد در هر روز بیش از هزار پتابایت (معادل ۱٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ بایت) داده تولید می‌شود که مستلزم ذخیره‌سازی، تحلیل، جستجو، تمیزکاری، اشتراک و ... هستند. این موضوع باعث شده است که پژوهشگران و دانشمندان به دنبال ایجاد ساختارها، متدلوژی‌ها، روش‌ها و رویکردهایی جدید برای مدیریت این حجم از داده‌ها باشند که این تلاش‌ها با عنوان پردازش «داده‌های بزرگ» یا «کلان‌داده‌ها» مطرح شده است. کلان‌داده ترجمه اصطلاح Big Data است که معمولا به حجمی از داده‌ها اطلاق می شود که اندازه آنها فراتر از حدی است که با نرم افزارهای معمول بتوان آنها را در یک زمان معقول اخذ، دقیق سازی، مدیریت و پردازش کرد. مفهوم «اندازه» در کلان‌داده‌ها به‌طور مستمر در حال تغییر است و به‌طور مداوم بزرگتر می‌شود.

پردازش کلان‌داده مجموعه از تکنیک‌ها و تاکتیک‌هایی است که نیازمند شکل جدیدی از یکپارچگی هستند تا بتوانند ارزش‌های بزرگی را که در مجموعه‌های بزرگ، وسیع، پیچیده و متنوع داده پنهان شده‌اند، آشکار سازند. با رشد روز افزون داده‌ها و نیاز به بهره‌برداری از این داده‌ها، به‌کارگیری زیرساخت های کلان‌داده اهمیت ویژه‌ای یافته است. شرکت داده‌کاوان اندیشه برتر نیز در سال‌های اخیر با درک این موضوع، توانسته است گام‌های موثری در راستای تسلط به این حوزه بردارد و افتخار دارد که بتواند که در کسب‌وکارهای گوناگونی خدمات خویش را جاری سازد.